Valorant | Oyuncu Market

Valorant

Öne Çıkanlar

7 Sonuçtan7 Gösteriliyor


Valorant Nedir?

Valorant, RIOT GAMES tarafından FPS oyunu olarak yapılmıştır. İlk olarak 16 Ekim 2019 tarihinde Youtube da oyunun ilk gösterimi yayınlandı. RIOT GAMES o video içerisinde oyun hakkında pek çok detaylı bilgi vermişti. Oyunun kapalı betası ise 7 Nisan 2020 tarihinde çıktı.

2 Haziran 2020 tarihinden itibaren ise oyun açık beta olarak herkesin erişimine açıldı. Farklı ajan türleri ve karakterler ile 5v5 oyun modları içerisinde yer alabilirsiniz. Valorant oyunu klasik bir FPS oyunudur. Ancak oyunu diğerlerinden ayıran özelliklerin başında oyundaki karakterlerin yani ajanların yetenekleri geliyor. Farklı kategorilerde yer alan bu ajanlara bazı özel yetenekler verilmiştir. Bomba atabilme, ölen arkadaşını kaldırma, kör etme ya da flaş atma gibi birçok özellik ajanlara özel konumlandırılmıştır. Ajan ve yetenek kombinasyonları ile takım oluşturulur ve Valorant 5v5 modunda oynanır.

Valorant Nasıl Oynanır?

Valorant oyunu, 5’li gruplar tarafından iki takım halinde oynanan nişancı oyunudur. Takımın birisi saldıran, diğeri ise savunan takımdır. Oyunda istediğiniz takımda yer alarak oyuna başlayabilirsiniz.

Oyuna istediğin ajanı ve silahları seçer ve yaptığınız seçimlerin özel yeteneklerini kullanarak oyunu kazanmaya çalışırsınız. Oyunun moduna göre oyundaki tur sayısı ve oynama şekli değişebiliyor.

Saldıran takım “spike” denilen cihazı hedef noktalara yerleştirmeye çalışır. Savunan takım ise buna engel olmaya ve rakip takımın askerlerini öldürmeye çalışır. Oyun içerisinde, derecesiz, rekabete dayalı, spike’a hücum, ölüm maçı gibi farklı modlar vardır ve ajanın yetenekleri modlarına sergilenir.

Valorant Modları

Valorant oyununa giriş yaptığınızda karakterlerden birisini seçebiliyor ve modlara göre oyunu oynayabiliyorsunuz. Valorant modları şunlardır.

Derecesiz Mod:

Derecesiz modu seçen oyuncular oyunu 13 tur kazanmak için oynarlar. Oyun kurallarına göre, saldıran ekip önemli noktalara bomba tipi cihaz olan spike adı verilen cihazı yerleştirir. Savunan takım bunu imha etmeden saldıran takımın patlatması gerekiyor. Saldıran takım spike patlattığı zaman oyunda 1 puan kazanır. Savunan takım spike etkisiz duruma getirir ve 100 saniye içerisinde saldıran takım tekrar etkinleştiremezse savunan takım 1 puan kazanır.

Spike’a Hücum:

Oyunu kazanabilmek için takımın 4 tur kazanması gerekiyor. Spike’a hücum modunda oyunculara tüm yetenekler verilir ve oyuna öyle başlanır. Spike, saldıran takım tarafından her turda sadece bir defa etkinleştirilebiliyor.

Rekabete dayalı:

Bu modu oynayabilmek için önceden 10 derecesiz maç kazanmış olmak gerekiyor. Rekabete dayalı modda oynanan maçlarda oyunculara rütbe veriliyor. Oyunu kazanan oyunculara 0 – 50 arası kademe puanı verilir. Kaybeden oyuncudan ise 0 -30 arası kademe puanı düşürülür. Oyundaki puanlar, adam vurma, öldürme, maçı kazanma gibi sonuçlara göre farklıdır. Maçın sonucuna göre verilen kademe puanları da değişir. Her oyuncu farklı oranlarda kademe puanı alır.

Ölüm maçı:

Bu modu oynamaya başlayanlar, 14 oyunculu oyunu oynar ve 10 dakika içerisinde 40 öldürme olayına ulaşan oyuncular oyunu kazanmış sayılır. Oyun süresinde 40 öldürme gerçekleşmemişse, en yakın öldürme sayısına ulaşan oyuncu oyunu kazanmış kabul edilir.

Tırmanış:

İki takımda 5’e 5 oyunu oynar. Oyun modunda silahlar ve yetenekler belirli yerlerde barındırılır. Rakibini öldüren takım oyun barını tamamlarsa yeni silah alır. Elindeki silahla rakibini öldüren ve öldürme alanlar, silahlarının takım silahı olmasını sağlar. Oyun sonunda da takıma büyük silah verilir ve takım rakipten belirli sayıda öldürme yapmışsa, ölen kişiler yeniden oyuna katılabiliyor.

Kopya:

Oyun ekranında, her oyuncu bir ajana oyu verir. Oylama sonunda çark döner ve ajanlardan birisi belirlenir. Seçilen ajan, 5’e 5 oynanan oyunda her takım oyuncusuna verilir. Bu modda ekonomi sistemi yoktur, derecesiz moddaki gibi oynanır ve 5 tur kazanan takım kazanmış olur.

Kartopu çatışması:

Her oyuncunun elinde kartopu silahı vardır ve 5’e 5 oynanır. Kartopu fırlatılarak rakipler öldürülmeye çalışılır. Haritanın belirli bölgelerine düşen hediyeler, kutulara ateş edilerek açılır. Kutulardan çıkan hediyeler oyuncuya yeni yetenekler kazandırabilir. Oyunda 50 öldürme oranına ulaşan takım maçı kazanır.

Valorant oyununda faklı modlar seçilerek oyun daha eğlenceli bir şekilde oynanır. Her oyuncu, yetenek seviyesine göre mod seçer ve oynayarak kendisini daha güçlü duruma getirebilir. Kademesini yükselten oyuncular daha heyecanlı oyunları oynayabilecektir.

Valorant Kademeler

Valorant modlarının her birisinin oynanma ve kazanma dereceleri farklıdır. Rekabete dayalı mod türünü seçenler, maç sonunda çeşitli kademelere ulaşabiliyor. Valorant kademe seçenekleri rekabetçi maçlarda oyuncuların yetenek seviyelerini gösterirken oyunun daha agresif hale gelmesini sağlar. Kademeler şunlardır.

 • Demir 1 -2 -3,
 • Bronz 1 – 2 – 3,
 • Gümüş 1 – 2 – 3,
 • Altın 1 – 2 – 3,
 • Platin 1 – 2 – 3,
 • Elmas 1 – 2 – 3,
 • Ölümsüzlük,
 • Radyant,

Oyuncular, oyun sonunda, oyunda göstermiş oldukları performanslara göre kademe sıralamalarının belirlenmesini sağlar.

Valorant Ajanlar

Valorant oyununda toplam 17 ajan bulunuyor ve her birisi farklı karakterlere sahiptir. Oyucular, istedikleri ajanı seçebiliyor ve 5’li takımın üyesi olarak oyunlara başlayabiliyor. Valorant ajanları şunlardır.

 • Kontrol Uzmanı Ajanlar (Astra, Omen, Brimstone, Viper),
 • Öncü Ajanlar (Breach, Sove, Skye, kay/o),
 • Düellocu Ajanlar ( Jett, Raze, Yoru, Reyna, Phoenix),
 • Gözcü Ajanlar ( Cypher, Sage, Killjoy, Chamber),

Ajan Jett:

Yıldırım hızıyla öne atılır, ürettiği biyoelektrik dalgaları rakibin üzerine salar ve gafil avlar.

Ajan Raze:

Büyük silahlara sahiptir ve rakiplerine kafa göz dalar, düşmanlarını saklandıkları yerden çıkararak temizler,

Ajan Breach:

İnsanüstü güçlere sahiptir. Hedeflenebilir kinetik dalga gönderir ve oluşturduğu hasar ile oyunun dengelerini değiştirir.

Ajan Omen:

Hayalet olarak adlandırılır ve gölgeler içinde savaşır. Düşmanlarını kör eder ve ne taraftan saldıracağı bilinmez.

Ajan Brimstone:

Kullandığı hava araçları sayesinde oyunun kazanılmasını sağlar. Her türlü işlevselliğe sahiptir.

Ajan Phoenix:

Yıldızlardan aldığı güç ile sahip alanını patlamalarla ve alevlerle aydınlatır.

Ajan Sage:

Bulunduğu yerde kendisinin ve takımının güvende olmasını sağlar. Öldürülen arkadaşlarını hayata döndürme yeteneğine sahiptir.

Ajan Sova:

Düşmanlarının izlerini sürer, tespit eder ve onları yok eder.

Ajan Viper:

Zehir yüklü kimyasal silahları kullanır. Silahları ile savaş alanını kontrol altında tutar.

Ajan Cypher:

Tek kişilik gözleme ağı ile düşmanın her hareketini takip eder ve bilir.

Ajan Reyna:

Teke tek çatışır ve düşmanını yenerek gücünü daha da artırır.

Ajan Kılljoy:

Cephaneliğini kendi icatları ile oluşturur ve savaş alanını her zaman kontrol altında tutar. Silahları ve robotları ile düşmanını zayıflatmaya çalışır.

Ajan Skye:

Yanındaki vahşi hayvanlarla düşmana ayak bağı olmaya ve takım arkadaşlarının pozisyonlarını iyileştirmeye çalışır.

Ajan Yoru:

Düşman hattına sızılması için geçitler açar ve sinsice sızılmasını sağlar.

Ajan Astra:

Kosmosun enerjisini kullanır ve savaş alanını her zaman lehine çevirir. Düşmanın hamlesinin önünde yer alarak kazanma şansını artırır.

Ajan Kay/O:

Bir savaş makinesidir ve radyantları etkisiz hale getirmeye çalışır. Rakiplerin savunma yetisini yok eder ve takımını korur.

Ajan Chamber:

Her zaman tam teçhizatlı dolaşır. İsabetli atışları ile düşmanlarını ortadan kaldırır. Özel yetenekleri ile görüş mesafesi oluşturur ve rakiplerini kolay avlar.

Valorant oyununun her modunda farklı ajanlar kullanılabiliyor. Her ajanın, ülkesi ve yetenekleri farklıdır. Oyun modunda sunulan seçeneklerle ajan seçimi yapılır ve oyunlar oynanır.

Valorant Silahlar

Valorant oyununda her modda farklı ve çok sayıda silah kullanılabiliyor. Her oyuncu oyuna kendi silahı ile başlayabiliyor ve oyun içerisinde yeni silahlar satın alma işlemlerini yapabiliyor. Valorant silahları farklı sınıfı ayrılıyor ve her sınıfta yer alan silah türleri şunlardır.

Tier 1

 • Phanton (Tüfek),
 • Operator (keskin nişancı tüfeği),
 • Sheriff (tabanca),
 • Vandal (tüfek),
 • Ghost (Tabanca),
 • Spectre ( makinalı tabanca),

Tier 2

 • Classic (Tabanca)
 • Bulldog (Tüfek)
 • Marshal (Keskin nişancı tüfeği)
 • Guardian (Tüfek)
 • Judge (Pompalı tüfek)
 • Ares (Hafif makineli tüfek)

Tier 3

 • Frenzy (Tabanca)
 • Bucky (Pompalı tüfek)
 • Stinger (Hafif makineli tabanca)
 • Shorty (İkincil pompalı silah)
 • Odin (Hafif makineli tüfek)

Oyun başlangıcında her oyuncu silahını seç bölümünden, oyundaki kademesi ve yeteneğine göre silah seçimi yapabilecektir.

Valorant Silah Nasıl Alınır?

Valorant silah alma işlemleri, silah alma penceresinin açılması için B tuşuna basılır ve açılan pencerede 20 saniye içerisinde round başlayana kadar seçim yapma şeklinde alınır.

Valorant Silah Nasıl İade Edilir?

Oyun için satın alınan silah kaplamasını almaktan vazgeçenler ya da yanlışlıkla alanlar için iade etme sistemi konulmuştur. Oyun içerisinde silah satın alanlar iade edemezler. Valorant silah iadesi, vp harcanmamış olması şartıyla alındıktan 90 gün içesinde, kullanılmayan içerikler ise 7 gün içerisinde, kullanılmamış ve geliştirilmemiş şeklinde iade edilir.

Valorant Silah Uğuru Nasıl Takılır?

Valorant oyununda seçtiğiniz silahları oyunda etkin bir şekilde kullanarak oyunu kazanmaya çalışabilirsiniz. Valorant silah uğuru koleksiyonlar bölümünden silah seçimi ve silah bölümündeki uğurlar sekmesi seçilir ve istenilen uğur seçildikten sonra uğuru tak sekmesini kullanma şeklinde takılır. Her silah için kaplamalar ve uğurlar sekmesi vardır ve istediğinizi takabiliyorsunuz.

Valorant Silah Nasıl Geliştirilir?

Valorant silah geliştirme işlemleri için birden fazla seviye bulunuyor. Her seviyenin kendisine göre değişkenlikleri vardır. Her silah türü için kaplama geliştirme seçeneği olmuyor. Mağaza ya da koleksiyonlar bölümünde silahın geliştirilip geliştirilmediği özelliklerine bakılabilir. Silah geliştirme örnekleri şunlardır.

 • Yeni ateş etme sesleri,
 • Yeni namlu patlamaları,
 • Yine doldurma animasyonları,
 • Yeni çeşitlemeler,
 • Yeni kuşanma seçenekleri,

Her silah için geliştirme olmadığı için silah alınırken geliştirme özelliği olup olmadığına bakılır. Geliştirme yapılan silahlarda iade yapılmaz.

Valorant Haritalar

Valorant oyununa sürekli yeni haritalar eklenerek oyunun daha işlevsel ve heyecanlı olması sağlanıyor. Oyun için geliştirilen 7 harita şunlardır.

 • Fracture: Çok gizli bir araştırma tesisinin radyanit deneyindeki başarısızlık sonrası ikiye ayrılması, haritada iki farklı seçim yapılmasını sağlıyor.
 • Breeze: Tropik bir bölgede, deniz kenarındaki mağaralar ve tarihi yıkıntılar mevcuttur. Açık alanlarda savaşma seçenekleri sunuyor.
 • Icebox: Kutuplarda yer alan ve gizli Kingdom kazı alanından oluşur. Kar yığınları ve metal parçalar ile korunuyor ve keskin nişancılara kolaylık sağlıyor.
 • Bınd: Sağ ve sol olmak üzere iki bölgeden oluşuyor. Harita seçimi yapılırken sadece birisi seçilir.
 • Haven: Haritada terkedilmiş bir manastır vardır. Manastır avlusunda geçen savaşta takımlar üç bölgeyi de kontrol etmeye çalışır.
 • Split: İki farklı bölge arasında yükselen bir noktadır. Uzağa kaçmak isteyenler yukarı gider ve yükseltici halat yardımı ile hızlı hareket edebilirler.
 • Ascent: Açık oyun alanıdır ve küçük çatışmaların yaşandığı yerdir. Haritada bulunan kapılar kapandı bir daha açılmaz. Ya kapı yok edilir ya da farklı yol bulunur.

Valorant Nasıl İndirilir?

Valorant indirme işlemleri sadece valorant resmi sitesinden yapılır. Bilgisayarınıza indirme yaptıktan sonra gerekli güncellemeleri yapar ve bilgisayarı yeniden başlatırsınız. Bilgisayar yeniden başlatıldıktan sonra valorant oyununa giriş yapılabilir.

Valorant Kaç GB?

Valorant oyunu için yapılan güncellemeler, oyun dosya boyutunun değişmesine neden olabiliyor. Bilgisayarına valorant indirmek isteyenler en az 10 GB boş alan bulundurmalıdır. Valorant oyun dosyası boyutu 7.9 GB yer kaplıyor.

Oyunu daha rahat oynamak ve oyuna daha sonra eklemeler yapmak isteyenler daha geniş alan bulundurmalıdır. Güncellemelerle oyun boyutu artabiliyor ve 18 GB olabiliyor. Bilgisayarınızda yetersiz alan olduğunda size uyarı verecektir.

Valorant Sistem Gereksinimleri

Bilgisayarınıza indirmek istediğiniz valorant oyunu için sistem gereksinimlerinin neler olduğunu bilmeli ve bilgisayarınızı ona göre ayarlamalısınız. Valorant sistem gereksinimi için iki ayrı seçenek sunuluyor. Bunlar minimum gereksinimler ve önerilen gereksinimlerdir.

Minimum Sistem Gereksinimleri

 • İşletim sistemi: Windows 7 – 8 – 10 (64 Bit),
 • İşlemci: Inter Core İ3- 4150/AMD A8-7650 K,
 • Bellek (RAM): 4 GB,
 • Ekran Kartı: NVIDIA Geforce GT 730/ AMD Radeon R5 240,
 • Depolama: 8 GB,
 • DirectX: Sürüm 11,

Önerilen Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7, Windows 8, Windows 10 (64-Bit olmalı)
 • İşlemci: Intel Core i5-4460/ AMD Ryzen 3 1200 ya da benzer özellikler
 • Bellek (RAM): 4 GB RAM
 • Ekran Kartı: NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti/ AMD Radeon R9 380
 • Depolama (Hard disk): 8 GB kullanılabilir alan olması gerekiyor
 • DirectX: Sürüm 11

Valorant İsim Değiştirme Nasıl Yapılır?

Valorant oyununa kayıt olurken belirlediğiniz isimden memnun değilseniz değiştirebilirsiniz. Valorant isim değiştirme işlemleri basit işlemlerle yapılabiliyor. Her oyuncunun valorant isim değiştirme hakkı vardır ve şöyle yapılır;

 • Riot hesabına giriş yapılır.
 • Giriş yapılan bölümdeki RIOT ID yazısı tıklanır.
 • Açılan bölümde site ait olan RIOT ID bilgisini görürsünüz.
 • İsim yanında görünen kalem simgesi seçilir.
 • Bu yeni RIOT ID yazmanızı yani isim değişikliği yapmanızı sağlar.
 • İsim yazıldıktan sonra rastgele düğmesi tıklanır ve gönder butonu seçilir.

Bu işlemler valorant isminizi başarıyla değiştirmenizi sağlar.

Valorant Drop Nasıl Düşer?

Valorant drop oyun kapalı betadayken, drop dağıtan yayıncıları izleme ve bildirimlerin gelmesi şeklinde düşer. Yapılması gereken drop dağıtan yayıncıların izlenmesi ve izlerken drop düşmeleri ile ilgili bildirimlerin gelmesini beklemektir. Gelen bildirimlerde, valorant ile ilgili bir şeylerden bahsediyorsa kazandığınız gösteri.

Valorant Rank Nasıl Açılır?

Valorant rank sıralaması ile oyuncuların, oyun içerisindeki sıralaması gösterilir. Valorant rank açma işlemleri için dereceli maçlar öncesinde, derecesiz 20 tane maç oynamak gerekiyor. Derecesiz 20 maç kazanan oyuncular, dereceli maçlara geçme hakkı kazanıyor.

Valorant Arkadaş Nasıl Eklenir?

Valorant arkadaş ekleme oyunu giriş yaptıktan sonra ekranın sağ alt köşesindeki (+) artı işareti kullanım şeklinde eklenir. Eklemek istediğiniz arkadaş için istek gönderebilir ve oyuncu kimliği sol tarafa, tagline ise sağ tarafa yazılır.

Valorant Ban

Valorant oyununda hile yaptığı düşünülen kullanıcılar ban yer. Yani oyundan engellenir ve hesabı kapatılır, o cihazda belirli süre oyunu oynayamaz. Ban yiyen oyuncu yeni hesap açsa bile oyunu oynayamaz. Bunun için belirli süre beklemesi gerekiyor.

Valorant Ban Yediğimi Nasıl Anlarım?

Valorant oyununda, oyun hesaplarınız kapatıldığında ve bilgisayarınızdan oyuna giriş yapamadığınızda ban yediğinizi anlayabilirsiniz.

Valorant Ban Yersek Ne Olur?

Valorant oyununda ban yerseniz, hile kullandığınız için hesabınız kapatılır. Valorant yüklü bilgisayarınızda oyunu bir süre oynayamazsınız.

Valorant Ban Nasıl Kaldırılır?

Valorant ban kaldırma işlemleri, destek birimi üzerinden hesaba giriş yaparak ve bilet gönder seçeneği kullanılarak yapılır. Destek ekibi ile yazışma yapılarak ban kaldırma talebi iletilir.

Valorant Hwid Ban Nasıl Anlaşılır?

Valorant hwid ban, oyunun kurulu bulunduğu hard disk atılır. Hwid ban süresi 3 aydır. Ban kaldırma işlemleri için destek birimi ile görüşülür.

Valorant Hwid Ban Nasıl Kaldırılır?

Ban kaldırma işlemleri için ilk olarak destek birimine giriş yapılır. Hesaba giriş, bilet gönder, bireysel askıya alma seçenekleri seçilir. Karşınıza çıkan destek ekibi ile yazışarak ban yenilen tarih ve saat bilgileri yazılır. Yapılacak yazışma ile ban kaldırma işlemleri yapılabilir.

Valorant Ses Ban Nedir?

Valorant oyununda yapılan sesli chat görüşmelerinde ses ban yiyebilirsiniz. Ses ban yediğinizde, chat özelliğini kullanamaz ve sesli görüşmeler yapamazsınız.

Valorant Ses Ban Yediğimi Nasıl Anlarım?

Valorant ses banı yediğinizi sohbetten uzaklaştırıldığınızda anlarsınız. Sohbetlerde kurallara aykırı ve küfürlü konuştuğunuzda, yapay zekâ ya da diğer oyuncuların şikayeti ile ses banı yemeniz ve sohbetten uzaklaşmanız sağlanır.

Valorant oyununu indiren ve hesap açarak oynamaya başlayanlar, oyun kurallarına uymak zorundadır. Oyunda hile yöntemlerine başvuranlarla sohbet kurallarını ihlal edenler, oyun ya da oyun bölümlerinden uzaklaştırılır. Bu cezalandırma işlemleri ban olarak adlandırılır.

Her ban cezasının belirli süresi vardır ve oyuncular, süre dolana kadar oyunu oynayamazlar. Ban kaldırma işlemleri için destek ekibi ile yazışma yapılır ve verecekleri karar beklenir. Ban yiyen hesaplar kapatılır ya da oyuncu bir süre oyuna giriş yapamaz.